Klíčem k úspěchu bylo u mě celý život plánování všeho do posledního detailu. Ať už jsem pečlivě shromažďovala zápisy z přednášek na škole, vypracovávala podrobný itinerář při cestování Asií nebo plánovala novou svatební sezónu ve svém diáři, vždy jsem aplikovala mou oblíbenou osobní vlastnost. Organizovanost.
Někoho plánování přímo obtěžuje. Ale já si popravdě bez něj svůj život nedokážu představit. Nejen, že mě dokáže změna plánu občas dost vykolejit, o tom ví svoje můj muž Martin :), ale bez jasně daného plánu vím jistě, že se moje produktivita rapidně snižuje.
A co jsem se za svůj život o plánování naučila? Nástrojů, jak si vše perfektně naplánovat je mnoho. Já si ale za ta léta vybrala tyto pro mě nejefektivnější:
Produktivní diář
Nejsem zastánce čteček na knihy nebo online magazínů. Miluji vůni papíru a ten pocit, když si můžu jen tak listovat časopisem nebo otáčet stránky při čtení románu. Jinak tomu není ani u plánování. Diář v tištěné podobě mi nedodá jen voňavé stránky, ale hlavně motivaci. To že jej každé ráno otevřu, vepíšu hlavní cíle dne a odškrtám jednotlivé splněné úkoly se stává samo o sobě mou vlastní rutinou. Rutinou na kterou se po každé těším. Samotné prohlížení zaplněných stran mi po celém týdnu potvrzuje, že jsem tento čas využila naplno a produktivně.
Miluji ten pocit, když si občas z poličky některý ze starých diářů vezmu a listováním se vracím v čase se vzpomínkami na úžasné okamžiky, které jsem v uplynulých letech zažila a hlavně na úspěchy, kterých jsem za svou kariéru dosáhla.
Diářů jsem vyzkoušela nespočet, od těch klasických kapesních, které koupíte v každém papírnictví, přes ty proslulé jako je třeba Happy Planner, až jsem došla k tomuto produktivnímu diáři od Creativek, který mi vyhovuje nejvíc svým zpracováním.
Můj diář používám hlavně pro sepsání všech aktuálních foto projektů, mám zde svůj kompletní seznam nevěst pro daný rok se všemi potřebnými informacemi ke každé z nich. Občas je těžké udržet v hlavě na jaké platformě s jakou nevěstou komunikuji nebo na jakém místě se koná jaká svatba. Tento seznam mi pomáhá mít vše perfektně přehledné.
Další věcí, kterou mi diář pomáhá sledovat je účetnictví. Formou seznamu faktur opět eviduji ty uhrazené i neuhrazené a opět tak na jednom místě krásně vidím, zda byly všechny faktury v pořádku uhrazeny a zda se mi podařilo naplnit své osobní měsíční cíle. Řeknu vám, že odškrtnutí splněného finančního cíle je tím největším uspokojením po zvládnutí všech těch pracovních úkolů.
Většinu diáře ale tvoří rozpisy aktivit jednotlivých týdnů, u kterých nejraději používám tzv. habit trackery. Ty mi umožňují držet veškeré osobní aktivity, jako např. úklid, péči o sebe či cvičení jógy organizované. Nemusím tak v hlavě držet takové maličkosti, jako kdy jsem naposledy převlékala ložní prádlo či vytírala byt. Může se to zdát až přehnaně puntičkářské, plánovat si i ty nejmenší úkoly, ale věřte, že sebemenší pomoc s uvolněním mozkové kapacity vám jako mámě podnikatelce nesmírně uleví.
Shop the post
Telefon, jako osobní asistentka 21.století
O tom, že každý mobil nabízí neskutečné množství aplikací pro plánování jistě víte. Po pravdě jsem se touto ohromující nabídkou také pokoušela prokousat. Nakonec jsem ale stejně zjistila, že v jednoduchosti je síla. Na klasické aplikace jako Poznámky a Připomínky žádná z nich nemá.
V poznámkách schraňuji všechny svoje nápady, které potřebuji zapsat ihned, i když jsem zrovna na procházce nebo fotím některý ze svých projektů. Nestane se mi tak, že mé nápady vyšumí při slovech “zapíšu si to až budu doma u diáře”.
Připomínky jsou moje vůbec nejoblíbenější. Do jednotlivých to do listů zapisuji veškeré úkoly – ty krátkodobé i dlouhodobé, které mě kdykoli během dne napadnou. Při otevření tohoto seznamu tak nezapomenu na žádný z nich a sama si určuji jejich prioritu. Tyto to do listy miluji také jako seznamy při cestování: “Co si nabalit s sebou”.
Často se nám s Martinem stávalo , že jsme nabídli nevěstě volný termín a mezi tím jsem jej já nebo on obsadili jinou svatbou či akcí, aniž by se o tom okamžitě ten druhý dozvěděl. Se sdíleným kalendářem v mobilu se nám to ale už nikdy nestalo a je to ta nejjednodušší a nejúčinnější cesta, jak se podobných situací navždy vyvarovat. Nechápu, proč nám trvalo tak dlouho, než jsme si sdílené kalendáře vytvořili. Tohle by byla určitě jedna z prvních věcí, kterou bych udělala, kdyby mi to někdo na začátku mého podnikání řekl.
Tipy jak zvýšit svoji produktivitu
Co se samotné produktivity týče, ráda využívám každou chvilku, kdy malá spí k tomu, abych plnila své naplánované úkoly. U mě osobně na maximalizaci produktivity zabírá 100 % kafe. Je to tak. Jsem jedna z totálních milovníků a závisláků na kávě. Je to můj pohon, když se potřebuji dostat do pracovního módu. Další věcí, která mi pomáhá být při práci efektivní je držet se těchto jednoduchých pravidel:
Dej mi vědět jestli taky ráda vše plánuješ a máš svůj time management pevně v rukou. Další tipy, jak být máma podnikatelka a nezbláznit se už zase brzy 🙂
Leave a Reply