Abych uvedla titulek tohoto článku na pravou míru…manuál na uspávání miminek neexistuje. Bohužel je to tak a nikdo, ani ti největší spánkoví kouči tento fakt nezmění. Je zde ale mnoho tipů a triků, jak se ke spánku dobrat klidněji, s menší námahou a navíc se na uspávání dokonce i těšit.
Já se s vámi chci podělit o moji již prošlapanou cestičku, kterou jsem podnikla při honbě k lehčímu a klidnějšímu uspávání. Podělím se o zdroje, kam je dobré si pro pár tipů a rad zajít, o must have pomůcky, které mi při uspávání fungovaly skoro na 100% a o nejdůležitější aktivity, které je třeba vyzkoušet, abyste i vy došly k tomu, co je snem každé maminky- spokojený a klidný spánek vašeho miminka.
Žádný učený z nebe nespadl
a proto tu máme dobu sociálních sítí a internetu, abychom se dopídili užitečných informací, které sdílí ti, kteří se už s podobnou situací setkali. Spánek dětí jednou takovou situací je a na internetu je plno komunit, spánkových koučů, tipů a rad, ale taky nespočet článků o ničem, které vám jen vezmou drahocený čas a stejně se hledané informace nedoberete.
Zde je pár osvědčených zdrojů, kde jsem čerpala ještě před porodem, ale i během dnů, kdy jsem si už s uspáváním malé nevěděla rady:
1. Kniha Prosím spinkej
Na tuto knížku jsem narazila jednoduše tak, že jsem ji dostala jako dárek při mém loučení s kolegyněmi v práci před odchodem na mateřskou. A jsem za to nesmírně vděčná. Knížka je nabitá vědomostmi a mnohaletými zkušenosti autorky antropoložky Lenky Medvecové Tinkové. Nejen, že v ní rozebírá jednotlivé případy maminek, kterým sama spánkový koučink poskytla, ale obeznamuje čtenáře také s historií spánku jako takového a s jeho různorodostí v rámci jednotlivých kultur a kontinentů. Nejen, že se v knížce dočtete mnoho rad od večerních rituálů až po masáže a povídání si před spaním, ale dozvíte se to nejhlavnější. Já jsem alespoň po přečtení této knížky s tímto uvědoměním odešla a myslím na něj při každém uspávání. A tím je, že usínání miminka nezáleží pouze na něm, ale hlavně na vás.
2. Edukativní instagramové profily
Stejně jako v této knížce najdete mnoho tipů na instagramovém profilu @prosimspinkej. Dalším super profilem s mnoha spánkovými radami je @mimi.spanek.
Nejdůležitější pilíře klidného uspávání
1. Vnitřní pohoda
Pokud nejste vnitřně v pohodě, jste ve stresu a chcete uspávání uspíšit, miminko to vycítí a nikdy toho nedosáhnete. Nejdůležitější je tedy za mě při uspávání vaše vnitřní pohoda a taky velká dávka trpělivosti. S touto radou jsem se navíc setkala mnohokrát i při přípravě na porod samotný. Psychice se přikládá až 90% skutečnosti, že porod proběhne v pohodě a bez větších komplikací. Něco na tom tedy bude. K porodu jsem šla úplně v klidu a byl super. (Samozřejmě zde sdílím svoji zkušenost, neříkám, že to takto funguje na 100% u všech ;).
A co když jste stejně při uspávání trošku rozhozené či ve stresu? Jak tuto vnitřní pohodu alespoň na chvilku vyvolat? Mám tu pro vás další tip, který mě osobně vždy zaručeně uklidní. Já například nejčastěji uspávám malou v náručí na nafukovacím balónu. Když vycítím, že je opravdu neklidná a nejde jí usnout, začnu s dechovým cvičením. Nadechněte se po dobu 10 vteřin a opět vydechujte dalších 10 vteřin. Tento pozvolný nádech a výdech opakujte 5-10x. Uvidíte, že vás toto cvičení najednou přenese do klidu. Alespoň u mě to dělá zázraky.
2. Trpělivost
Každý den naní posvícení. Jeden den můžete uspávat 10 minut a další klidně i hodiny. Nejen, že nemůžete dítě donutit spát, ale většinou jen můžete navodit spící atmosféru. Do spánku už se dítě musí dostat samo. Pokud jej tedy cokoli trápí (u malých miminek je to nejčastěji bolest bříška a prdíky) nebo prochází růstovým sprutem či ten den zažilo něco opravdu nového a úžasného, bude mu trvat déle než se do spánku dostane. Představte si sami, že byste dnes zažili něco poprvé, něco úžasného a před spaním si to v hlavě představovali a vzpomínali jak to bylo záživné. Taky byste určitě usínali déle. U dětí je to na denní bázi. Protože skoro vše co dělají, dělají poprvé. Před spaním si vše v hlavě zpracovávají a opakují co se jim ten den přihodilo. Na nás rodičích už je tedy ten úkol navodit co nejpříjemnější atmosféru, která jim maximálně pomůže s navozením samotného spánku. A to občas vyžaduje opravdu notnou dávku trpělivosti.
Osvědčené uspávací metody
Tohle jsou samozřejmě jen střípky z obrovského tématu uspávání. V dalších článcích vám nasdílím další tipy a super produkty, kterými si můžete zpříjemnit a ulehčit vaši uspávací rutinu.
Budu ráda za vaše tipy a aktivity, které se vám při uspávání dětí osvědčily 👇
Leave a Reply