Je to tu! Rok, kdy se moje představy o podobě vysněného domova promění ve skutečnost. Stavba našeho vytouženého domu začne co nevidět a já jsem vděčná za každou chvilku, kterou jsem do této chvíle věnovala jeho návrhu. Postupně si v hlavě formuji jeho vzhled, to jakou chci, aby vyzařoval atmosféru, a přemýšlím o tom, co vše na tomto jedinečném místě nesmí chybět.
Naštěstí jsme ale na stavbu s manželem dva, tudíž mi odpadl obrovský úkol zabývat se tou technickou částí stavby a ochotně jsem se tak ujala té nádherné kreativní části a to – návrhu interiéru. I přes to, že jsem hodně kreativní člověk a jednou z mých bývalých přihlášek na vysokou byla i ta na brněnskou architekturu, nejednalo se o lehký úkol, kterého se chopit. Vzhledem k tomu, že od prvního pinu, který jsem si na svoji nástěnku “náš dům” uložila uplynul už více jak rok, podělím se s vámi o to nejdůležitější na co při návrhu interiéru nezapomenout, jak jsem postupovala a o tipy, které by mi moc pomohly, kdybych je před tím rokem věděla.
Hlavní atributy domu
Bez projektu domu se těžko můžete vrhnout do návrhu jeho interiéru. Cest, jak svůj dům naprojektovat je mnoho. Jako první jsme si objednali obrovský katalog již realizovaných staveb od firmy Ekonomické stavby, který každým rokem aktualizují a hlavně vám jej tištěný zašlou až domů úplně zdarma. V katalogu jsou vždy jak vizualizace jednotlivých domů, tak i jejich půdorysy. Pokud zrovna neuvažujete stejně jako my o výběru některého z těchto již realizovaných domů, i tak je dobré si tyto návrhy prohlédnout. Díky tomuto kroku jsem získala počáteční inspiraci a vytvořila si hrubou představu o tom, co vůbec za dům chceme. Po tomto kroku jsme již měli jasnou představu o tom, že náš dům bude jednopatrový, do tvaru U nebo L a stylově bude navržen do venkovského stylu se sedlovou střechou tak, aby co nejlépe zapadl do okolní krajiny.
Poté už následovalo oslovení architektů a projektantů v našem okolí, srovnání jejich nabídek a zahájení samotného návrhu domu.
Layout jednotlivých místností
Velkou část půdorysu samotného domu ovlivnila šířka našeho pozemku. Z původní představy, že náš dům bude do tvaru “U” sešlo poté, když jsme jednoduše zjistili, že při šířce, která je pro stavbu dostupná se na pozemek jednoduše dům do varu U nevejde. Zvolili jsme tedy nakonec tvar do “L”, který vyhovoval našemu největšímu požadavku a tím bylo – mít obývací prostor umístěný v jednom ze štítů domu směřujícího na jih a nad obývacím pokojem ponechat zvýšený strop.
Při navrhování rozložení jednotlivých místností je vždy dobré si určit tyto důležité body:
- kolik chci v domě místností a k čemu budou sloužit
- určení specifických požadavků a priorit (například u nás to byly tyto:
- obývací prostory se zvýšeným stropem umístěné ve štítu domu směřujícím na jih
- krb v obývacím pokoji s možností přikládání zezadu
- ateliér jako součást domu (opět umístění ve štítu s možností zvýšeného stropu)
- oddělená soukromá a pracovní část domu
3. garáž jako součást domu či nikoli
Pokud tyto body následně do projektu aplikujete, vyloučí se vám hodně možných variant, jak vůbec je možné samotné místnosti do zvoleného tvaru domu poskládat. Zásadní totiž pro jejich správné rozložení je zachování přirozené návaznosti jednotlivých místností, co se jejich užívání týče a také pohlídání toho, aby byla klidová část domu, jako jsou pokoje, ložnice a koupelna dostatečně oddělené od té rušné – obývací pokoj, kuchyně či pracovna. Jakmile jsme náš půdorys po veškerých těchto úpravách poskládali dohromady, měla jsem již jasný obrázek toho, jaký tvar a přibližnou velikost každá z místností našeho budoucího domu bude mít a mohla jsem se pustit do hledání inspirace, která se stane základem pro samotný návrh interiéru.
Inspirace nade vše
Jakmile máte již plán domu poskládaný a jednotlivé místnosti jsou umístěny přesně tak, aby odpovídaly vašim požadavkům a specifikacím, můžete se pustit do jejich samotného navrhování. Já začala samozřejmě jak jinak než Pinterestem. Tento nástroj se stal pro mě hlavním zdrojem inspirace a hlavně formovačem stylu, který se postupem času vytříbil do jednoho uceleného, který jsem již mohla aplikovat na jednotlivé místnosti od předsíně až po obývací pokoj.
V dalším díle tohoto povídání o ideálním postupu jak vykouzlit ideální interiér vám popíšu moje workflow o tom, jak se přes neomezené množství inspirace Pinterestu dostat až k onomu jednomu ideálnímu vzhledu vašeho interiéru.
Pokud máš jakékoli dotazy či otázky na které jsi při plánování interiéru či domu narazila, dej mi prosím vědět dolů do komentářů a já na danou tematiku ráda napíšu další článek.
Leave a Reply